Najprawdopodobniej wchodząc na stronę internetową fotografa biznesowego znajdziesz formularz kontaktowy. Zazwyczaj musisz wysłać zapytanie w celu zrobienia wyceny sesji zdjęciowej. Dlaczego tak? Ponieważ na cenę sesji zdjęciowej składa się wiele czynników. Czasem znajdziesz cennik fotografii biznesowej, ale dotyczy on raczej pakietów sesji biznesowych lub sesji wizerunkowych dla jednej osoby.

 

Fotografia biznesowa – cena?

Na codzień stacjonuję w Warszawie, mam tu swoje “centrum zarządzania Światem” konkretnie w WeWork ul. Prosta 20. Właśnie tutaj umawiam się z moimi klientami na zdjęcia indywidualne lub firmowe. Jest to jedna z opcji, którą mogę zaproponować planując naszą współpracę.

Za 3 profesjonalne zdjęcia portretowe lub wizerunkowe (już po retuszu) oraz profesjonalny make up zapłacisz u mnie 2 300 zł. Możesz też zakupić VOUCHER (szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.). Jest to świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, znajomego lub pracownika. Oprócz tego mam 3 pakiety zdjęć dostępne w moim sklepie internetowym:

Inaczej wyceniam zdjęcia realizowane w innych miastach, biorę pod uwagę czynniki, które wpływają zwiększenie kosztów takich jak dojazd, nocleg, wyżywienie. Mówię tu oczywiście tylko o osobie fotografa 😉 Jeśli chcesz skorzystać z usługi profesjonalnej wizażystki, fryzjerki lub stylistki, należy doliczyć również ich pobyt.

Dojazd – najczęściej wyliczam na podstawie ilości kilometrów i średniego spalania mojego samochodu. Spokojnie nie jeżdżę Porsche 😉

Nocleg – ceny hoteli w średnim standardzie w większych miastach w Polsce to ok. 400 – 600 zł za noc ze śniadaniem dla 2 osób. Nie szukam luksusów, ale nie zatrzymuję się w hostelach z wieloosobowymi pokojami 😉 ze względu na transportowany sprzęt foto. Lubię mieć poczucie, że jest on bezpieczny i dotrze ze mną na zdjęcia.

Wyżywienie – hmmm… Słyszałem, że “śniadanie to najważniejszy posiłek dnia”, osobiście uważam, że obiad i kolacja również szczególnie na kilkudniowych sesjach w innym mieście 🙂

Kolejne pytanie dotyczy miejsca wykonania sesji biznesowej czyli studio, plener czy siedziba klienta?

Studio – jeśli sesja biznesowa lub wizerunkowa odbędzie się w studio na mieście to dochodzą koszty jego wynajmu, czasem wypożyczenia dodatkowego oświetlenia czy asystenta/oświetleniowca w zależności od wielkości przedsięwzięcia. Załóżmy, że wynajmujemy studio z podstawowym sprzętem, ceny wahają się od 100 zł do 150 zł za 1h wynajmu. W tej cenie mamy zazwyczaj asystenta studia, osobę odpowiedzialną za pomoc na planie i coś niezwykle cennego – dostęp do expresu z kawą 🙂

Siedziba klienta i plener w Warszawie – zdjęcia wykonywane w siedzibie klienta lub w plenerze w moim wypadku nie wpływają na poniesienie kosztów sesji zdjęciowej. Wyjątkiem są miejsca, które chcemy wykorzystać na zdjęciach, ale ich wynajem jest płatny.

 

zdjęcie-biznesowe-warszawa
Sesja biznesowa w Warszawie – siedziba klienta

Kolejna rzecz jak wpływa na cenę fotografii biznesowej to ilość. Na pewno będę chciał wiedzieć ile osób weźmie udział w sesji oraz po ile zdjęć na osobę mam finalnie przekazać. Stawki za jedno zdjęcie są różne. Jednostkowa cena za zdjęcie przy dwóch osobach będzie wyższa
niż przy 15-stu. Moi stali klienci lub Ci, którzy współpracują ze mną kolejny raz oczywiście mogą liczyć na rabat 😉

Na pewno inaczej wycenię złożoną sesję zdjęciową realizowaną w trzech różnych lokalizacjach (np. zdjęcia firmowe dla Building4you czy employer brendingowe dla WP), a inaczej pojedynczą fotografię (zdjęcie na linedIn, sesja wizerunkowa, sesja biznesowa kobieca). Pierwsze dwie sesje wymagały kilku dniowego pełnego zaangażowania z mojej strony, więc cena sesji biznesowej też będzie wyższa.

 

Make-up w fotografii biznesowej?

O opiece wizażystki na sesji biznesowej pisałem w artykule dot. usługi make upu. Nie mam w zwyczaju eksperymentować jeśli chodzi o współpracę z wizażystką. Lubię mieć przy sobie kogoś sprawdzonego komu mogę zaufać. Profesjonalizm, uśmiech i wysoka kultura osobista to coś co bardzo sobie cenię. Przedstawiam Ci Martę, z którą wykonuję najwięcej sesji zdjęciowych. Współpraca z Martą również wyceniania jest indywidualnie, na podstawie ilości osób do przygotowania lub czasu spędzonego na planie. Marta również chętnie pomoże w eleganckim ułożeniu włosów do zdjęcia i wprawieniu Cię w świetny nastrój 😉

 

marta-wizażystka
Marta odpowiada za make-up

Więcej o Marcie dowiesz się np. z jej profilu na instagramie. Tutaj przeczytasz, dlaczego profesjonalny make up to podstawa udanej sesji.

Na podobnej zasadzie wycenia się pracę fryzjerki oraz stylistki, która pomoże w skompletowaniu najlepszej garderoby. Nie często przychodzi mi z nimi współpracować więc nie będę zagłębiał się w temat.

 

Fotografia biznesowa z retuszem czy bez?

Oczywiście, że z retuszem. Retusz w fotografii biznesowej to głównie usuwanie niedoskonałości skóry, poprawianie włosów, poprawienie wyglądu skóry, niwelowanie ewentualnych przebarwień, praca nad oczami i zębami. To też praca nad niedoskonałościami widocznymi na odzieży. Koszt retuszu jednego zdjęcia o zamyka się w granicach 60 zł – 150 zł za szt. Cena zależy od ilości zdjęć oraz od poziomu skomplikowania pracy. Jeśli klient ma jakieś szczególne życzenia to oczywiście je spełnimy, ale potrwa to trochę dłużej i może być trochę droższe 😉 Więcej o retuszu na moich zdjęciach przeczytasz tutaj.

 

Prawa do wykorzystania zdjęć na określonych polach eksploatacji.

Chyba ostatnim czynnikiem wpływającym na wycenę fotografii biznesowej jest przekazanie praw do wykorzystania zdjęć na określonych w umowie polach eksploatacji. Tutaj ciężko jest oszacować koszt, bo szczerze mówiąc w fotografii biznesowej lub wizerunkowej nie są one tak popularne jak w przypadku np. fotografii reklamowej. W zasadzie klient płaci za prawa do zdjęć, które mają trafić poza granice naszego kraju lub do druku. Moje zdjęcia  zazwyczaj trafiają na stronę www, do folderu reklamowego, prezentacji lub do magazynu branżowego. Jak znajdą się na banerze to idę po szampana 😉

 

Zdjęcia biznesowe – cennik – reasumując.

Nie wspomniałem o tym, że prowadząc legalną działalność gospodarczą ponoszę koszty ZUS i płacę podatek dochodowy 😉

Jeśli dalej masz wątpliwości, że zdjęcia biznesowe to inwestycja w Twoją osobę to zachęcam do przeczytania tego lub tego artykułu.

 

 

Więcej informacji o moich sesjach fotograficznych

Fotografia korporacyjna

Fotografia korporacyjna wyróżnia się ujednoliceniem i stonowaniem. Mowa nie tylko o jednolitym tle, ale o postawie, ułożeniu rąk, mimice czy spojrzeniu. Zdjęcia o charakterze korporacyjnym przedstawiają członków organizacji z różnych szczebli w ujęciu hierarchii czy struktury przedsiębiorstwa.

Portret biznesowy

Portret biznesowy pomaga w tworzeniu określonego, profesjonalnego wizerunku zawodowego. Moje wieloletnie doświadczenie, długie godziny z aparatem w ręku pomoże w kreowaniu twojego profesjonalnego wizerunku. Zapraszam do obejrzenia portfolio i zapoznania się z innymi projektami typu “portret biznesowy”.

Sesja biznesowa

Zdjęcia powstałe w ramach sesji biznesowej to innymi słowy zdjęcia dopasowane do potrzeb wizerunkowych. Ten typ sesji wykonywany jest zarówno przez osoby indywidualne, jak i przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem fotografii biznesowej jest reprezentowanie Ciebie lub twojej Firmy w odpowiednim kontekście.