Czy zdjęcia biznesowe i pora roku mają ze sobą coś wspólnego? Oczywiście, że tak! Podstawą każdego udanego zdjęcia jest odpowiednie oświetlenie. Oświetlenie do zdjęć biznesowych, tak jak w przypadku każdej innej sesji jest kluczowym elementem! Dziś opowiem Wam o tym, jak radzić sobie w dni, kiedy pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem! 

Sesja próbna, a rzeczywistość 

Jakiś czas temu opowiadałem Wam o zaletach organizowania sesji próbnych! Jest to świetne rozwiązanie, szczególnie przy sesjach firmowych, których przebieg musi być dobrze zaplanowany. Dziś jednak chciałbym skupić się na aspekcie, który choć kluczowy, nie był przeze mnie wcześniej poruszany, chodzi o oświetlenie zdjęć biznesowych

zdjęcia biznesowe warszawa

Zdjęcia biznesowe warszawa. Pani w przestrzeni biurowej.

Gdy pogoda płata figle…

Dla większości sesji piękne, naturalne oświetlenie jest ogromnym sprzymierzeńcem. Szczególnie kiedy decydujemy się na sesje w plenerze lub w industrialnym, przeszklonym budynku. Jednak bez względu na wszelkie starania i przygotowanie, nie mamy żadnego wpływu na to, jaka będzie pogoda danego dnia. Czy w deszczowy dzień musimy odwoływać zdjęcia i czekać z utęsknieniem do lata? Zdecydowanie nie! Wszystko da się zrobić, jeśli tylko dysponuje się  odpowiednim oświetleniem! 

Oświetlenie zdjęć biznesowych

Oświetlenie zdjęć biznesowych w przestrzeni biurowej

Oświetlenie zdjęć biznesowych – tips&tricks

Tak było w przypadku sesji dla MID Europa Partners, którą wykonywałem kilka tygodni temu. Podczas zdjęć próbnych pogoda była przepiękna, a niebo bezchmurne, więc korzystaliśmy z naturalnego oświetlenia. Niestety w dzień sesji warunki atmosferyczne zdecydowanie się zmieniły, a zdjęcia przy naturalnym świetle wydawały się szare i nie wystarczająco doświetlone.  Z pomocą przyszły nam lampy Profoto B10 Plus oraz modyfikatory, które odpowiednio ustawione oświetliły modeli oraz przestrzeń w naturalny sposób! Efekt? Zobaczcie sami! 

Kiedy jednak decydujemy się na szybką zmianę oświetlenia, należy pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu Klientów! Więcej o bezcennej roli makijażu w sesji biznesowej pisałem na moim blogu. Warto uprzedzić makijażystkę o swoich planach, aby miała możliwość dostosować go do wymagań sztucznego oświetlenia. Pamiętajmy także o samych Klientach, którzy podczas sesji próbnej nie mieli okazji pozować w otoczeniu lamp. Choć z perspektywy fotografa zmiana ta może wydawać się naturalna, osoby, które nie mają doświadczenia w pozowaniu do zdjęć mogą czuć się bardziej skrępowane i spięte. 

Jeśli za oknem brakuje słońca, zamiast odwoływać sesje ze względu na  nieprzewidziane problemy z pogodą, można zdecydowanie poprawić warunki panujące w biurze korzystając z odpowiednich ustawień aparatu. Tutaj mamy możliwość pracować na niższych przysłonach obiektywu oraz na wyższych parametrach ISO, pozwala to na rejestrowanie większej ilości światła zastanego. Kolejnym rozwiązaniem jest korzystanie z odpowiednich modyfikatorów, duże parasolki, octy lub softboxy dają miękkie rozproszone światło zbliżone do dziennego światła zazwyczaj widocznego we wnętrzach biura. Świetnym rozwiązaniem jest również kierowanie lamp błyskowych w ściany, sufity lub rogi sal w miejscu w którym wykonujemy zdjęcia. Przy takim rozwiązaniu takie duże powierzchnie odbijają nam światło po dużej przestrzeni dając efekt naturalnego oświetlenia. Oczywiście do poprawy odbioru zdjęcia wykonanego w pochmurny dzień ogromne możliwości daje nam również niezastąpiony retusz 😉

Jestem bardzo ciekawy Waszych doświadczeń zarówno z perspektywy osób po obu stronach obiektywu! Zajrzyjcie na mojego Linkedina <linkowanie> gdzie toczy się dyskusja na temat zdjęć przedstawionych w tym tekście! 

Oświetlenie zdjęć biznesowych

Oświetlenie zdjęć biznesowych. Prezes na zdjęciach biznesowych w biurze w Warszawie

Ambasador Fotoforma i Canon

Od 6 lat zawodowo zajmuję się fotografią biznesową i wizerunkową. Przez ten czas udało mi się wypracować swój styl, tworzyć niepowtarzalną atmosferę na sesji oraz pokazywać na zdjęciach pozytywne emocje osób stających przed moim obiektywem.  Od jakiegoś czasu jestem ambasadorem Fotoforma, oraz ekspertem firmy Canon. Współtworzę i prowadzę warsztaty fotografii biznesowej  na które serdecznie Cię zapraszam.