Decydując się na nowe zdjęcia dla siebie lub planując sesję biznesową czy wizerunkową w swojej firmie stajesz przed decyzją, z którym fotografem podjąć współpracę. Komu powierzyć wykonanie zdjęć prezesowi, zespołowi managerów lub kolegów i koleżanek z pracy.

Jest nas na rynku dość sporo, w wyszukiwarce pojawiają się nowe strony fotografów biznesowych. Zdjęcia są różne lepsze i gorsze jak to w każdej branży bywa z produktami czy usługami. Skupmy się na tych dobrych 🙂 Wykonanie dobrego zdjęcia biznesowego nie jest sprawą prostą i oprócz profesjonalnego sprzętu, czy dobrego oka wymaga doświadczenia, odpowiedniego podejścia i charakteru fotografa.

Wybór fotografa zależy od tego:

  • jakiego rodzaju zdjęcia mają być wykonane,
  • jakie jest ich przeznaczenie,
  • w jakim miejscu zostanie przeprowadzona sesja zdjęciowa,
  • jakie mają być w odbiorze
  • jakie doświadczenie ma fotograf,

Fotograf biznesowy nie pracuje z zawodowymi modelami, tylko z osobami które na codzień nie zajmują się fotografią, przez co nie często stają przed obiektywem. Niejednokrotnie biorą udział w sesji zdjęciowej wbrew sobie (tak, nie raz miałem takie przypadki) słysząc:

“ja mam fajne zdjęcie zrobione 5 lat temu, bardzo je lubię i nie potrzebuję nowego, ale zarząd zdecydował, że odświeżamy wizerunek
i muszę być na sesji” albo “centrala zdecydowała, że ujednolicamy wizerunek i muszę mieć nowe zdjęcie, takie jak wszyscy.”

Pojawienie się w firmie fotografa nie zawsze wywołuje radość, oczywiście panuje poruszenie, ale często towarzyszy mu obawa o to jak wyjdę, czy będę się sobie podobać na zdjęciu, jak się ustawić aby ukryć to co wzbudza kompleksy, a jak wyeksponować najmocniejsze strony. Osoba organizująca sesję dla zarządu bądź prezesa firmy zadaje sobie pytanie czy dobrze wybrałam? Jak pracodawca, koledzy i koleżanki odbiorą wybranego fotografa, jakie zrobi wrażenie, czy się polubią (bo powinni 🙂 czy wszystko przebiegnie pomyślnie i czy zdjęcia będą się podobały?

Pierwszy kontakt zazwyczaj jest z makijażystką, to ona jako pierwsza zaprasza na fotel i przygotowuje do zdjęć. W tym momencie najważniejszy jest wywiad dotyczący, rodzaju skóry i ewentualnych uczuleń na kosmetyki, kolorystyki garderoby, żeby jak najlepiej dopasować makijaż oraz zapewnienie Panów, że ich makijaż diametralnie różni się od tego dla Pań i głównie polega na zmatowieniu skóry i zamaskowaniu niedoskonałości transparentnym pudrem lub korektorem. Uwierzcie mi kiedyś usłyszałem, że “każdy szanujący się Prezes powinien mieć w szufladzie swój puder, bo nigdy nie wiadomo kiedy wpadną dziennikarze Pulsu Biznesu lub Forbesa i poproszą o możliwość wykonania zdjęć do wywiadu” 😉

Kolejną osobą jest zazwyczaj fotograf, chyba, że w sesji bierze udział fryzjerka lub stylistka. Zawsze staram się znaleźć chwilę między rozstawianiem sprzętu, a włączaniem muzyki na złapanie kontaktu wzrokowego 😉 To ważne, bo nic nie działa lepiej na samopoczucie
niż szczery uśmiech i zapewnienie, że będzie SUPER 🙂

Kiedy makijaż i plan zdjęciowy jest już gotowy, a garderoba odpowiednio dobrana, pierwsze wskazówki dotyczą tego gdzie stanąć i jak się ustawić. Robię kilka zdjęć testowych, oglądamy je na Macbooku podłączonym do aparatu, wspólnie wybieramy korzystniejszy profil. Zwracam uwagę na to czy poza, którą zaproponowałem wygląda dobrze, jak prezentuje się make up w świetle błyskowym, jak układają się włosy, garderoba i czy cały obrazek jest okej. Kolejna seria wskazówek, ustalamy co nam się podoba w jakim kierunku idziemy i pracujemy dalej 🙂

To jest czas na zbudowanie relacji, zdobycie zaufania i poczucia, że fotografowana osoba jest w najlepszych rękach, że czuje się atrakcyjnie i dobrze. Zaczynając zdjęcia nie wiem, w jakim nastroju są moi klienci, mam za zadanie sprawić, żeby przez te kilkanaście minut współpracy ze mną poczuli się świetnie i bardzo dobrze wyszli na zdjęciach. Pierwszy kontakt z fotografem odbywa się w rozmowie telefonicznej podczas wyboru oferty. Już wtedy musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy ta osoba wzbudzi pozytywne emocje w mojej firmie?

Ze swojej strony mogę zapewnić, że budowanie relacji z klientem jest dla mnie bardzo ważne. Dbałość o dobre samopoczucie fotografowanych osób jest niezmiernie istotne i jest kluczem do powodzenia sesji. Moje doświadczenie i usposobienie pozwala mi dobrze rozumieć się zarówno z pracownikami poszczególnych działów w firmie jak i dyrektorami czy zarządem. Zawsze jestem otwarty na sugestie, oczekiwania i pomysły, a także chętnie doradzę w procesie planowania i przebiegu sesji. Zmieniające się warunki sesji nie są dla mnie problemem, zawsze staram się być elastyczny i znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.

Jeżeli szukasz fotografa, który profesjonalnie zajmie się planowaniem
i realizacją sesji zdjęciowej w Twojej firmie, zapraszam do kontaktu:


KLIKNIJ TUTAJ